lupa

Rozhovor s Davidem Cartrem o jeho tréninku

Rozhovor s Davidem Cartrem o jeho tréninku 5.07.2014

David Carter se v poslední době intenzivně věnuje přípravě nejen vrcholových golfistů, ale hlavně dětí a mládeže. K tomu dostal ideální podmínky například na Park Golfu v Hradci Králové, kde nejenže se věnuje přímo dětem, ale systematicky pracuje s místní skupinou trenérů, kterým předává své zkušenosti, aby i oni mohli co nejlépe rozvíjet mladé talenty. Proto jsme se rozhodli představit Vám tohoto muže v krátkém rozhovoru.
Neprve něco málo faktů: David strávil na nejprestižnější evropské scéně European Tour 15 let, odehrál přes 370 turnajů. A nejen to, také zvítězil! na Irish Open v roce 1998 porazil v play-off slavného Skota Colina Montgomerieho. Navíc také s krajanem Nickem Faldo vyhrál Světový pohár, soutěž dvojic z různých zemí světa. Bylo to historicky první vítězství ve Světovém poháru pro Anglii. Během své hráčské kariéry na European Tour přidal David k prvenství z Irska také čtyři druhá místa, dvě třetí a patnáct dalších umístění v první desítce a dvakrát si zahrál i na majoru British Open.
Jeho kariéru přerušilo před pěti lety zranění, tehdy otevřel novou kapitolu svého života, tentokrát jako mentor a golf kouč. Při své práci využívá kombinaci velmi silných a funkčních neuropsycholo­gických technik, psychosomatického přístupu a principů koučinku, které doplňuje dokonalou znalostí biomechaniky a zejména jeho vlastní vyjímečnou zkušenost z hraní golfu. Mezi jeho žáky patří např. Roman Šebrle, Katka Vlašínová – zvolena Golfistkou roku 2013, mezinárodní mistryně Slovenska 2013, HCP +2,9, nebo Marek Nový – čtyřnásobný vítěz Order of Merit PGA CZ, několikanásobný mistr ČR.

Hodně se mluví, o tom, že využíváte odlišné metody ve výuce golfu. V čem je Vaše výuka odlišná od metodiky, kterou všichni známe?
Možná stejně jako já vnímáte, že obecně známý přístup k výuce je, přijď na lekci a já tě to naučím a řeknu, co děláš špatně. Přistup, který známe všichni dobře ještě ze školy. Hlavně dělat všechno, jak se dělat má a nedělat chyby. Nevýhodou tohoto starého přístupu je, že klienti jen velmi pomalu učí, bojí se zkoušet nové věci, co kdyby to bylo špatně. Nabyté vědomosti se jen velmi pomalu stávají zkušenostmi, změna je krátkodobá. Navíc tento přístup vytváří závislost na trenérovi, protože jen on ví, co dělám špatně. Předáváme zodpovědnost za svůj golf člověku, který on nás ví jen velmi málo.

A v čem je můj přístup jiný? Já nevyučuji, poskytuji vám prostor a vedu vás, abyste se o sobě a o své hře naučil, co potřebujete. Vytvářím pro vás prostředí, kde se můžete cítit bezpečně, v prostřední, kde můžete zkoušet věci, které se na první pokus nemusí povést, kde můžete experimentovat a objevovat pro sebe tu nejlepší cestu, jak hrát golf. Učíte se hrát golf stejně jako jste se kdysi učili chodit, občas zavrávoráte, občas spadnete, pomůžu vám udělat další krůček, poskytnu vám oporu a vy se tak můžete cítit každným dnem jistější ve své chůzi resp. v našem případě ve své hře. Nevýhoda mojí metody? Brzy mě nebudete potřebovat nebo jen velmi málo. Můj styl koučování není vhodný pro ty, kteří si přijdou pro kouzelnou radu nebo tak jako pro tabletku k lékaři, sice jsem přechodil pár nemocí, stresuji se, jím jídlo, které mi nedělá dobře, ale teď chci rychlé řešení, které mi uleví. Já už vím a mí klienti také, že pro trvalou změnu je třeba udělat mnohem více.

Co je nejdůležitější poznatek, který chcete, aby si hráči z Vašich lekcí odnášeli?
Budu rád když budou mí kienti odcházet z lekce s pocitem, že objevili možná cosi nového, naučili se něco dalšího o sobě, o svém přístupu, o svých přesvědčeních, myšlenkách a v neposlední řadě také o své hře.

Prakticky nás zajímá, jak trénovat podle Cartera? Jaké rady dáváte svým klientům?
Zapomeňte na chvíli, jak používáte své tělo. Vezměte si hůl do ruky stejně jako si ráno berete zubní kartáček nebo nůž, když jdete nakrájet něco, co máte rádi. Přemýšlíte nad sklonem ruky, když si čistíte zuby nebo krájíte třeba křupavou bagetku? Ne. Vnímejte hůl jako nástroj, jako pomůcku, která podle toho, jak ji použijete něco způsobí. Sledujte co se stane, když šviháte zleva doprava, zprava doleva, když šviháte kolem sebe. Když zahrajete ránu, která se vám nelíbí, zopakujte ji pro jistotu několikrát, aby jste pochopili, co se stalo. Hrajte rány vpravo, vlevo, nízké, vysoké. Rovná rána je jen jeden typ rány, to je jako by jste si uměli čistit jen přední zuby.

Hodně se věnujete rozvoji dětí. Věříte, že golf má v České republice budoucnost na úrovni ostatních sportů, jako je atletika, tenis, nebo fotbal?
Rozhodně ano! Je to dlouhá cesta, která bude chvíli trvat, bude vyžadovat změny v procesu, ale věřím, že jednou budeme mít i v Čechách úspěšné hráče golfu v evropském nebo dokonce světovém měřítku. Klárka Spilková je první vlaštovkou.

Kdy je možné podle Vás u dětí začít se smysluplným tréninkem golfu? A v kterém věku je ideální začít?
Děti si připravují základ pro jakýkoli sport od chvíle, kdy začnou chodit. Pokud máte na mysli lekce golfu, pak ty mají podle mně smysl ve věku šesti let a později. Ale i tehdy by měl být golf jedním ze sportů, kterým se dítě věnuje. Specializace na jeden sport je obecně doporučována nejdříve ve věku patnácti let.

Na Závěr: Co by jste poradil všem golfistům, jako to nejdůležitější co jste se za svou kariéru naučil?
Hrajte golf, aby jste se ho naučili. A také, že jedna špatná rána neznamená, že je něco v nepořádku s vaším švihem. Ve většině případů je způsobená myšlenkou :-)

Autor: admin

 

 

 

 


Diskuse


   Strana 0/0