lupa

Mariánky, jaké jste ještě nehráli …. !

Mariánky, jaké jste ještě nehráli …. ! 31.10.2014

Snad každý český golfista, který není úplným nováčkem mezi osmnácti greeny, ví nebo tuší, že hrát Mariánky je jeho nepsanou povinností. Mariánky jsou symbolem, jsou vlajkovou lodí českého golfu, jsou nejstarším hřištěm na našem území, jsou bez nadsázky i celoevropským symbolem pro golf v České republice.

V uplynulých letech se kvalita hřiště velmi měnila, byla poplatná přízni či nepřízni počasí, nadmořské výšce v jaké se hřiště nachází (760 m n.m.) i geologické struktuře nebo stavební technologii počátku 20.století. V posledních dvou sezonách a v té letošní obzvláště však mariánskolázeňští dali zapomenout na všechny tyto negativní parametry a za pomoci příznivého zimního i jarního klimatu a zejména s využitím sofistikovaného greenkeepingu, elitního headgreenkeepra a moderního strojového parku připravili hřiště v takové kvalitě, jakou i letití pamětníci nepamatují. Na nové rozšířené terase, opatřené luxusními slunečníky a designovými svítidly, se vedou diskuse nikoliv o tom, jak na hrbolatém erifikovaném greenu jsem mohl dát o 10 patů méně. Nikoliv ! Greeny se blíží svou kvalitou a kompaktností k dokonalosti, ferveje nabízejí snadné pozice ke druhé ráně a i rafy, jindy velmi různorodé a přerostlé, dnes nevystraší ani úplné začátečníky. Jedinou nedokonalostí zůstávají bankry, které zaostávají za kvalitou zbylých komponent hřiště, ale jak prohlásil mariánskolázeňský prezident JUDr. Milan Veselý : „Máme zcela jasný plán na dovedení našeho hřiště k úplné dokonalosti. Víme, kde jsou ještě jeho slabší místa a my je dokážeme odstranit. Dokončíme systém závlah spolu s projektem udržení povrchových vod v krajině. Bankry naopak oddrenážujeme, odvodníme a naplníme kvalitním pískem. Jedná se sice o 30timilionovou investici, ale té se nebojíme“.

Hrát dnes Mariánky je požitkem pro každého golfistu. Jedinečná poklidná atmosféra v jednom z nejkrásnějších koutů naší přírody, kde na Vás historie dýchne na každém kroku a přitom jste na nesmírně kvalitním golfovém hřišti, které Vám dopřeje dokonalý požitek z golfové hry – co více si přát. „Hraju Mariánky už spoustu let, ale v takovémto stavu jsem je ještě nikdy nehrál“ říká na terase plzeňský hokejista a asistent trenéra hokejové reprezentace Jaroslav Špaček. A ostatní kamarádi z flajtu jen přitakávají.

Co je za tajemstvím tohoto posunu v kvalitě? Je to systematická a erudovaná práce hlavního greenkeepera Stuarta Burridge a jeho týmu, který si dlouhodobě vybíral. Tento nenápadný usměvavý Londýňan (mimochodem vynikající golfista, který bez tréninku kdykoliv zahraje pod 80) přenesl své vzdělání i zkušenosti (např. i Casa Serena) ideálně do praxe. Přesvědčil vedení klubu, aby , jako naprostou nezbytnost, pronajalo nebo zakoupilo speciální stroj Drill & Fill, který jediný dokáže dostatečně ošetřit zplstnatělé greeny i odpaliště a udělat z nich svěží travnaté plochy. Drill & Fill je zařízení, které systematicky provrtává plochy širokými dutými vrtáky a do takto vzniklých minivrtů tlakem vzduchu natlačí kvalitní písek až do hloubky 40cm. Takto ošetřený green je během několika minut po aplikaci schopen hry a hlavně vzniklými „sondami“ odvádí povrchovou vodu a provzdušňuje podloží. Několik dalších hřišť (Motol, Kynžvart, …) již služeb tohoto stroje využilo a rozhodně nelitují.

Kdo hrál Mariánky v předchozích sezonách, bude letos nadšen a neuvěří. Kdo je nikdy nehrál, má letos ideální šanci „doplnit své golfové vzdělání“ a užít si golf na nejvyšší kvalitativní úrovni. Na oficiálních stránkách klubu (www.golfml.cz) září slogan: „GOLF IS GREAT IN MARIENBAD!“ Na první pohled hodně sebevědomé a troufalé ?? Nene – je to naprostá pravda.

Vítejte v Mariánských Lázních!

Royal Golf Club Mariánské Lázně
Ing. Jiří Nešpor
generální manager


 

 

Diskuse


   Strana 0/0