lupa

Pravidla golfu očima mezinárodního golfového rozhodčího

Pravidla golfu očima mezinárodního golfového rozhodčího 2.03.2009

V nové golfové sezoně bude hrát opět o několik tisíc nových golfistů více, opět na několika nových hřištích. Opět se tam najde mnoho spokojených hráčů, kterým se povede drive nebo putt. Někdy ale dochází k nespokojenostem a podivením, když při turnaji rozhodčí udělí hráči nepříjemný trest a ten se ptá za co? On pravidla zná přece také! Jak kdo, jak kdy. Proto budeme na našich stránkách využívat zkušeností bývalého dlouholetého předsedy Komise rozhodčích STK České golfové federace a mezinárodního rozhodčího Ing. Václava Janouška, člena Síně slávy České golfové federace. Rozhodčím se stal v roce 1978 a později celkem 5× absolvoval úspěšně Školu rozhodčích ve skotském St.Andrews. Od roku 1983 byl členem Sportovně technická komise v různých funkcích. Pravidlům golfu se ale věnoval nejvíce. Byl prakticky při všech důležitých mistrovských soutěžích. Zároveň přednášel pravidla na různých seminářích a vyškolil stovky nových rozhodčích. Je pro výklad pravidel jednou z nejpovolanějších osob.

Zdravím všechny zájemce o Pravidla golfu. Co říci úvodem?
Ve všech věkových kategoriích jsem se setkal s častou neznalostí pravidel. Hlavní vadu vidím v tom, že se většinou pravidla šíří ústním podáním. Mladí hráči věří těm starším a zkušenějším, ale je třeba si uvědomit, že starší hráči mají pravidla dlouhodobě zafixovaná a ta se už několikrát změnila. Pak dochází k chybnému přenosu informací již po několik generací. Doporučuji, aby noví hráči pravidla četli a automaticky rady trochu více zkušenějších hráčů nebrali jako stoprocentní.
Je nutno také říci, že golfová pravidla jsou dost složitá a někdy k jejich porušení dochází neúmyslně.

Budeme se zabývat základními postupy, aby se mohli i golfoví nováčci dobře orientovat v pravidlech. Nejdůležitější je co nejrychleji vzniklý problém v pravidlech najít. I zkušený znalec si někdy není jistý, a proto po pravidlech sáhne, aby se o pravidlu ujistil. Není také neznámou věcí, že v bagu každého golfisty by měla podle Soutěžního řádu být knížka s pravidly. Některá porušení pravidel, byť i z neznalosti, mohou znamenat diskvalifikaci, což určitě nikdo nechce.

Podíváme se nejdříve na pojem hřiště, který se může zdát jednoduchý, protože si každý myslí, že vše na hřišti zná. Novinkou ani není fakt, že se hřiště skládá z několika částí, jenže všude platí jiná pravidla a u každého pravidla je ještě často výjimka.

Golf se hraje na hřišti, které je omezeno hranicemi, za nimi se hrát nemůže. Začátek hry je na odpališti, ze kterého se dostaneme přes pole a překážky na jamkoviště, čili green. A tady už mohou vznikat první problémy. Třeba v poli – holá místa, půda v lese, vyšlapané cesty atd. – to všechno, včetně farveje a rafu je pole. Pro všechny tyto části (tj. pole) platí stejná pravidla, není rozdíl, zda je míč v rafu nebo na ferveji. Slibovaná výjimka – zabořený míč. Máme pravidlo, že se může beztrestně dropovat, ale toto pravidlo platí pouze na nízko stříhaných plochách, což je farway. Hráči (častěji soupeři) si často myslí, že to není správné, když hráč má nějakou úlevu v rafu (vyšší trávě), a vyjde mu místo pro dropování na farway. Nebo když míč leží na farway, má nějakou úlevu a vyjde mu dropování do rafu. Toto pak považují přímo za nespravedlnost. Pojem pole zahrnuje tedy farway i raf. Nerozlišujeme rozdíl.

Pak máme na hřišti překážky – bunkry a vodní překážky. Pro vodní překážky, které jsou podélné a příčné, platí při postupu zvláštní pravidlo – o něm jindy. Bunkr zase nemá své zvláštní pravidlo, ale hra z něj je obsažena asi ve dvanácti dalších pravidlech, např. nehratelný míč. O bunkrech také ve zvláštní kapitole. Nyní na začátku se bavíme obecněji, hlavně pro začínající hráče a pro orientaci, čím se budeme zabývat.

Na hřišti se vyskytují i další věci, takzvané závady, což neznamená, že je tam něco rozbitého, to jsou umělé předměty, pro které platí také přesná pravidla. Hráč má od těchto umělých věcí úlevu – např. lavičky. To je klasický příklad nepohyblivé závady. Pohyblivé závady jsou třeba odhozená plechovka, hadice, hrábě v bunkru. Od umělých nepohyblivých závad má hráč úlevu a může dropovat. Pohyblivé se dají odstranit.

Další důležité objekty na hřišti jsou volné přírodní předměty, to jsou přírodní věci, které nejsou přirostlé ani pevně osazené v zemi. Volné přírodní předměty také můžeme většinou odstraňovat, ale zase jsou na to regule pro různé části hřiště. To je další samostatné téma. Stejně tak jako dropování, které hráč používá poměrně často, a je dost složité. Proč? Pravidla říkají – pro dropování podle některých pravidel hledáme nejbližší místo úlevy, ale hráči hledají většinou nejvýhodnější místo úlevy. Nebo neznají postup, jak mají při úlevě postupovat. Potom se nemohou divit při udělení dvou trestných ran.

Nastínili jsme si, že pravidla golfu nejsou jednoduchá. A to jsme ještě nehovořili o vadách hřiště, tj. abnormálním stavu půdy, což může být náhodná voda (kaluže), kde se také dává úleva, půda v opravě atd. Byl to jen úvod a v dalších lekcích se na hřiště a pravidla na něm podíváme podrobněji.
 

Zdroj: mezinárodní rozhodčí Václav Janoušek

Autor: KaterinaB

Konference prezidentů na Hluboké

 
MID Konopiště

Diskuse


   Strana 0/0