lupa

Je golf drahý sport?

16.03.2009

Golf v současnosti hraje na celé planetě přes 60 miliónů lidí, a to na více než 35 000 hřištích rozesetých po všech kontinentech. Čím více se moderní civilizace vzdaluje od života spjatého s přírodou, tím více se do přírody chceme vracet kvůli odpočinku. 

I to je příčinou, proč je golf v mnoha zemích čím dál populárnější. Jistě tu hraje roli i fakt, že jde o individualistický sport a dnešní doba přeje individualismu více než pospolitosti a kolektivismu.

Nejpopulárnější je golf v zemích anglosaského světa. Za jeho Mekku je považováno Skotsko, kde jde téměř o národní sport; na 5 milionů obyvatel tu připadá více než 600 hřišť. Golf je samozřejmě populární i v ostatních částech Velké Británie, dále v Irsku, Austrálii či na Novém Zélandě. Skutečně masovou popularitu má v USA – Spojené státy jsou z hlediska sportovního, komerčního i mediálního současným golfovým lídrem. Golf tu hraje na 30 miliónů lidí (tedy více než každý desátý) a je tu přes 16 000 hřišť. Golf se ovšem hraje ve velké míře i v Japonsku, Jihoafrické republice, obrovský nárůst zaznamenal v posledních třiceti letech v celé západní Evropě. A to i v tak chladných zemích, jako je Švédsko (500 hřišť na 9 milionů obyvatel).

Co je příčinou? Hra samotná, její charakter a vlastnosti, ale důležitým faktorem je i obchodní stránka věci. V golfovém světě se točí velké peníze, jde o výnosný byznys, který je hnacím motorem golfového růstu. Zisky neplynou jen z poplatků za hru, ale především z prodeje golfového náčiní, doplňků a oblečení. Velmi živý je i svět golfové turistiky. Platí tu nepřímá úměra: čím více se v té které zemi hraje golf, tím je také finančně méně nákladný a přístupnější. Proto najdete nejlevnější vybavení v obchodech v USA – tady mají obchodníci oproti zbytku světa mnohem vyšší prodeje.

K popularitě golfu přispívá i jeho vrcholná sportovní podoba, především turnaje profesionálního amerického okruhu PGA a evropského EPGA. Vynikající hráči současnosti v čele s Tigerem Woodsem každý týden přitahují desítky tisíc diváků na hřiště a milióny k televizním obrazovkám. Hráči jako Woods, z minulosti Jack Nicklaus, Arnold Palmer, Gary Player a další dokázali pro golf zlákat obrovské množství fanoušků. Čtyři tzv. major turnaje za sezónu (Masters v Augustě, US Open, British Open a PGA Championship) mají stejný význam jako tenisové majory tvořící Grand Slam, klání Ryder Cupu mezi Evropou a Amerikou (koná se jednou za dva roky), má zase skoro stejně frenetickou atmosféru jako mezistátní zápasy Mistrovství světa ve fotbale.

Tiger Woods a jeho souputníci jsou nejen skvělí hráči, ale jsou i atraktivním obchodním artiklem. Woods je s ročními příjmy téměř 100 miliónu dolarů nejvíce vydělávajícím sportovcem světa, přičemž výhry z turnajů činí v této částce jen menšinu. Hlavní část plyne z reklamních smluv, především s výrobci golfového vybavení a oblečení. Firmy se snaží všemi možnými cestami přesvědčit milióny rekreačních hráčů, že právě s jejich vybavením se jejich hra zkvalitní.

S nákupem vybavení, ale také s poplatky, které hráč za hru vydá, souvisí i otázka, kterou si klade prakticky každý, kdo chce s golfem začít: je to drahý sport?

Odpověď zní: ano i ne. Kdysi býval golf záležitostí jen bohatých a nejbohatších, dnes jde v mnoha zemích o všeobecně dostupný a finančně nijak náročný sport. Je ale pravdou, že například ani v USA není golf tak levný a rozšířený jako třeba basketbal. Lze říct, že ve vyspělém západním světě hrají golf běžně zástupci střední třídy a v golfově vyspělých zemích je populární zhruba tak, jako je v České republice oblíbený a rozšířený tenis nebo sjezdové lyžování.

V České republice má golf zatím pověst dražšího sportu, ve skutečnosti ale není jeho finanční náročnost vyšší než u sjezdového lyžování. Počáteční investice do náčiní a nutných prvních lekcí s trenérem se pohybuje okolo 20 000 korun dohromady; sada levných nových holí stojí u nás cca 10 000 korun. Jsou samozřejmě hráči, kteří jsou za kompletní golfové vybavení ochotni a schopni dát až 50 000 korun a pro které navíc není žádným problémem hrát na hřišti s poplatkem okolo 1 500 korun. Jsou i golfisté, kteří – když je u nás zima – jezdí na dovolenou do USA, kde hrají na slunných floridských hřištích. Zároveň jsou ale hráči, kteří takové možnosti nemají a přesto golf provozují k vlastní spokojenosti. Je to jako v každém jiném sportu: lyžovat se dá za hodně peněz na drahých sjezdovkách v luxusních alpských střediscích, ale stejně tak se dá dobře jezdit na kopcích českých hor.

Je pravdou, že golf asi nebude nikdy v českých podmínkách levným sportem jako je třeba fotbal, ke kterému stačí mít plácek, míč a branky. Ale tak tomu není nikde na světě – je to dáno tím, že golfové hřiště vyžaduje velké investice a velké náklady na provoz a údržbu. Golf lze ale provozovat za relativně malé peníze, pokud víte, kde výhodně nakupovat a kde levně hrát. Nejdůležitější je stejně prožitek ze hry a spokojenost s výsledkem – a tyhle věci si za peníze nekoupíte.

Andrej Halada, www.navzduchu.cz

Autor: KaterinaB

Diskuse


   Strana 0/0