lupa

Výuka golfu: Hra nebo životní postoj?

Výuka golfu: Hra nebo životní postoj? 18.03.2009

Golf je hra, která je výzvou, která vás vzruší, poučí a odmění. Ale především – je to zábava!

Domníváme se, že stejně jako miliony jiných lidí poznáte, že golf je vzrušující a zábavná hra, která je celoživotní výzvou a kterou můžete hrát sami stejně jako dohromady s ostatními.

Ale jsou zde i jiné důvody, proč bude hrát golf rádi. Po několika létech mnozí z vás zjistí, že golf je víc než hra. Bude pro vás nejenom příjemnou aktivitou, ale ve vaší hře se bude zrcadlit i to, jak přijímáte výzvy života a jak s nimi dokážete naložit.

Golf nás učí žít jednoduše, účelně. Promýšlet své další kroky. Projasnit mysl. Být pružný. Hledět na výsledky. Žít v pohybu. Učíme se při něm myslet dopředu, hledět na to, co děláme, zhodnotit, co jsme udělali a dovést nás k další životní etapě bez toho, abychom se neustále vraceli k minulosti a přicházeli tak o úspěchy v budoucnosti.

Golf nás vede k tomu, abychom vše viděli v souvislostech. Jsme zde, protože se nám líbí hra, prostředí ve kterém ji hrajeme a společenství lidí, kterým jsme obklopeni. I tento pohled nám pomáhá v každodenním životě.

V golfu, stejně jako ve všem ostatním, se může stát cokoli. Náš úder se může odrazit od krytu postřikovače a skončit ve vysoké trávě. Anebo se může odrazit od stromu a proletět tou samou vysokou trávou až na hrací dráhu. V golfu, stejně jako v životě, musíme vzít to dobré i to špatné a snažit se o co nejlepší výsledek.

V golfu jsme nuceni také přijímat před úderem spoustu rozhodnutí. Klíčem k úspěchu je poznání, kdy je potřeba postupovat vpřed, riskovat a kdy přibrzdit, být opatrný. Ale to samé je důležité i v životě, v obchodě, v našem osobním vývoji a v našich vztazích k ostatním.

Golf nám pomáhá poznat kdy riskovat a kdy zachovat chladnou hlavu, abychom mohli přemýšlet, co máme nyní udělat. Znamená to, abychom byli schopní udržet naše emoce pod kontrolou, abychom nebyli rozptylováni svým okolím a soustředili se pouze na další úder.

Musíme znát naše možnosti a musíme se naučit hrát podle nich.

Golf nás učí být ohleduplný k ostatním hráčům a ke hřišti. Naším cílem je opustit naše přátelé v lepší náladě a hřiště v lepším stavu, než když jsme začali hrát. A stejně tak v životě je důležité, abychom odcházeli s pocitem , že vztahy s našimi blízkými jsou lepší a celá planeta je na tom lépe, než kdy dříve. Nebo ne?

Golfová tradice, ztělesněná v pravidlech, zdůrazňuje civilizované chování: ohleduplnost k ostatním, ke svému okolí, a to na rozdíl od jiných tradic, které nám již nic neříkají.

A navíc, hraní podle pravidel zvyšuje sebekázeň. Opravdoví golfisté pravidla ani nepotřebují.

V golfu stojí tradice proti podvádění nebo svévolnému výkladu pravidel, protože v této hře hraje především každý sám proti sobě.

Váš partner, a to dokonce i v turnaji, je pro vás spíše inspirací než soupeřem. Máte nad svou hrou úplnou kontrolu a také ale úplnou odpovědnost.

V golfu, stejně jako v životě, se snažíme o neustálé zlepšení. Na hřišti se stále snažíme o to, aby nás hra těšila, to znamená, abychom dosáhli buď lepšího výsledku nebo abychom dokázali potlačit svůj vztek nebo zklamání, když se nám nedaří a zůstali tak „ve hře“.

Neustál usilujeme o to, abychom žili spokojeně a smysluplně. A jako nit se golfem i životem táhne úsilí o rozvoj a plné využití našich schopností.

Golf je hra. Hrajte a radujte se z ní jako takové. Ale také se snažte o udržení bohatých tradic a hodnot, na kterých stojí, které nám mohou pomoci a které nám zpříjemňují tu nejkrásnější hru, kterou všichni hrajeme.
 

Autor:

 

 

Diskuse


   Strana 0/0