lupa

Informace Golfové hřiště

Málokteré české hřiště vyvolalo hned po otevření tak pozitivní reakce jako Ypsilon u Liberce. Krásná krajina a v ní hráčsky skvělých osmnáct jamek nejvyšší úrovně. Název Ypsilon je odvozen od trojúhelníku tří zemí, které se kousek odtud na hranicích setkávají: Česko, Polsko, Německo. Hřiště je asi 10 kilometrů od centra Liberce, poblíž vesnice Fojtka, vede k němu silnička lemovaná alejí a u ní je i romantická kamenná přehrada z počátku 20. století. Hřiště otevřené v roce 2006 je na typických jizerskohorských lukách a svazích, v nadmořské výšce okolo 500 metrů, je tu horské podnebí a často vane vítr. Do kraje bylo vsazeno dokonale: jde o semknutý a přitom prostorově velkorysý areál, jehož snad každé místo má svůj půvab.

Hřiště lemují lesy, remízky, stojí tu i osamělé stromy, v centrální oblasti je chráněné území Pod Dračí skálou. Několika místy protéká voda, uprostřed vzniklo umělé jezero. Nízko sekané ferveje přirozeně navazují na hustší raf, ten přechází do vysoké trávy a barvitých ploch, které jsou prohlášeny za nepřístupné biozóny. Na pár místech jsou i typické jizerskohorské chalupy. Jamky se od jedničky vinou nejprve do spodní části areálu, aby pak hráč v druhé části zamířil do vyšších míst, odkud jsou impozantní výhledy na ještědský hřeben i k německým hranicím. Z některých míst je vidět jak hotel na Ještědu, tak vzdálené listy větrných elektráren na severovýchodě. Hřiště vyžaduje od hráče značný fyzický výkon, ale krajina a pohledy do okolí přinášejí tak silné zážitky, že na únavu nemusíte pomyslet. V letních vedrech se vyplatí dostatek pití, v oblačných dnech je potřeba myslet na časté přeháňky a vítr. Devátá jamka končí u klubovny, v půlce hry je možné se schovat a doplnit energii. I když je tu prostoru na fervejích dostatek, je hřiště velmi technické.

Hráč využije všechny hole, především by si ale měl pořídit birdie kartu anebo by měl velmi pečlivě studovat plánky jamek na odpalištích. Převýšení některých tříparů vyžadují o dvě hole menší číslo, na odpalištích pětiparů i čtyřparů se ne vždy hraje driverem, biozóny a les nutí hráče myslet maximálně takticky a zvažovat míru rizika. Berte s sebou dostatek míčů! Kdo neukrotí při pohledu z vysoko ležících odpališť dolů na ferveje svůj temperament, toho trest nemine. Hřiště přitom není přehnaně těžké, je navrženo s ohledem na všechny kategorie golfistů; vedle technicky složitého pětiparu č. 15 (448 m, 378 z červených) se stromy, lesem, vodou i sklonem jsou tu i lehké jamky jako např. třípary 116 a 136 metrů (z červených 100 a 111). Rozum a respekt – to jsou dvě nutné podmínky pro zdárnou hru na Ypsilonu. Kdo toto pochopí, kdo okolní přírodu vezme především jako estetický dar a ne jako překážku ve hře, ten najde klíč k hernímu úspěchu.

[autor: Andrej Halada]

Více


Otvírací doba

Po
8:00 - 20:00
Út
8:00 - 20:00
St
8:00 - 20:00
Čt
8:00 - 20:00
8:00 - 20:00
So
8:00 - 20:00
Ne
8:00 - 20:00

Ceník

  18 jamek

Po - Čt 1500 Kč
Pá - Ne 1900 Kč
Flight 4 hráči 4000 Kč
 

Specifikace hřiště

print Ypsilon Jamky
PAR CR SR délka
muži 72 71.1 132 5679m
ženy 72 72.2 127 4834m
         

Ocenění

Golfový areál roku 2010 TOP 10